Rém(-)üldöző 3. – MESE folyóirat 2024 nyár

…vagy szentjánosbogárként én vagyok a fény …

(Szinvai Dániel)

Az almódok az egyes cikkek elolvasását jelentik, ezekből az írásokból emelek ide nekem fontos rém üldöző gondolatokat.

” … aki megfürdik a Nap sugaraiban, az feladatot kap. Felelőssége lesz minden pillanatával mesélni a hegyekről, a felhőkről, a madarakról, a szelekről, a ködről, az életet adó Napról. Arról, hogy összetartozunk és arról hogy erről bizony hajlamosak vagyunk megfeledkezni. De közönyösségünk ellenére a felhők még kitartóan táncolnak felettünk, a fecskék évről-évre visszatérnek, a szelek szorgalmasan járják útjukat, a ködök előbb-utóbb felszakadoznak, a Nap pedig minden egyes reggel
felkel. Arra hívnak mind, hogy kapcsolódjunk hozzájuk és hogy velük összhangban éljünk egy fényesebb életet”

„A rítusok komoly rendező elvek, az ősképek szíven ütik, megszólítják az embereket, láthatatlan energiahálót fonnak köréjük, összegombolyítanak, összekerekítenek… Nagyon nehéz szavakba önteni, mi történik ilyenkor. De az biztos, hogy áldás érkezik a világra a rítusokon keresztül. Amíg nem csinálod, nem tudod…”

„A terápiás metaforák, akár az irodalmi műben, akár az OH-kártyán szerepelnek, akár a kliens maga alkotja őket szóban vagy írásban, abban segítenek, hogy könnyebb legyen kifejezni azt, aminek a jellegét, intenzitását, komplexitását vagy alapélményét máshogyan nehéz lenne megragadni. A résztvevők visszajelzései szerint az OH-képek és a versek, illetve a mese kombinációja meglepő mélységekbe vitte és árnyaltabbá tette a fókuszba helyezett témákkal való érzelmi munkát, s nem utolsósorban mozgósította a kreatív ént is, új önvizsgálati és önkifejezési (expresszív) eszközökhöz juttatva őket.”

„Köszönöm a velem egy hajóban evezőknek, hogy ma, 60 év távlatából azt gondolom, volt értelme mindannak, amit tettünk.”

„Itt és most kell összehangolnom az összes ember lélekhúrját és eljuttatnom őket azokhoz az élményekhez, amelyeket remélhetőleg visznek magukkal majd tovább. Többek között azt, hogy sohase adják fel a remény köpülését.

− Harcolni könnyű, − üzenték vissza alam bölcsei. − De ki tudja, ki lesz a győztes? Miért gyilkoljuk halomra egymást? Keressünk egy jobb módszert az ügy eldöntésére.

… olyan világban, amelynek a „simák” és „fordítottak” éppúgy fontos szereplői, ahol mindenkinek van erős kőháza, mesebeli és valóságos segítője, és ahol mindenki tudja, hogy hogyan éljen boldogan…

Lackó meséje egyfajta belső utazás, mely során szimbolikus módon élheti át saját helyzetét, küzdelmeit és lehetőségeit. A mese reményt adhat számára, hogy a világ lehet jó és barátságos hely, hogy helyreállhat egyszer a rend a most még sokszor oly zavaros, kusza és félelmet keltő világban.

„A herceg előrántotta a kardját, nekirontott a sárkánynak, és lenyisszantotta az egyik fejét. A sárkány könyörögni kezdett: Hagyd meg az életemet, herceg, ha meghagyod, hűséges leszek hozzád amíg csak élek”.

A történetben egy fiú és egy lány tárja tehát elénk a késő kamaszkor vagy más szemszögből nézve a fiatal felnőttkor dilemmáit, melynek egyik legszebb hasonlata a könyvben:
megégek vajon
mint egy bogár vagy lepke
vagy szentjánosbogárként
én vagyok a fény [Szinvai Dániel]

… a kőelefánt meghal kőnek lenni, hogy életre keljen belőle a diadalmasan trombitáló elefánt.”

Az ember mögött pedig a téridőn átívelő történetek végtelen tárháza.”

„… nem mindennapi atmoszférába kerülünk azzal, hogy minden gyerek néma csöndben figyel ugyanarra a történetre.”

Előzmények:
Rém(-)üldöző 1.amitől félni lehet
Milyen rémek, félelmek veszi körül az embert? Emberek a félelemről
Rém(-)üldöző 2.mondókák, játékok, dalok
Mondókák, amikkel rémeket lehet üldözni. Dalok, amelyek lecsendesítik félelmeinket.