Rém (-) üldöző 6. – az élet fénye

Miért halunk meg? Miért élünk, ha meg kell halni? Félelmetes a kérdés, vagy a válaszok félelmetesek?

Itt van egy grönlandi – ahogy régen mondták – eszkimó mese. Arról szól, hogyan lett a Föld, és hogyan lettek az emberek, meg persze a kutyák, hiszen inuitnak ötödik végtagja a kutya. És arról szól, hogy meg kell halni.

gyámoltalanok

Ez a mese nem ámít, nem tudja a tutit, hogyan lett a világ, csak azt mondja el, hogy valamikor, valahonnan az ismeretlen magasságból egyszercsak elkezdett potyogni mindenféle, s mikor már elég sokminden lepotyogott, akkor készen lett a Föld. Amikor az készen volt, akkor lettek az emberek. Honnan? Hogyan? Nem akar feltétlenül választ adni. Nem háborog, nem okoskodik, csak elmondja: az ember gyerekként jön a Földre. A föld alól jön elő, a fűzfabokrok közül. Gyámoltalanul, tehetetlenül, éppencsak mocorogni tud valamennyicskét. Akkor valahonnan – senki nem tudja honnan és hogyan -, előkerül egy nő és egy férfi, és együtt gondoskodnak a gyámoltalanokról. Ez itt már bizonyosság, ez itt már megkérdőjelezhetetlen tudás: gondoskodni a tehetetlenről, a gyámoltalanról, bármi történjen.

az élet fénye

Telik az idő, az emberek egyre többen és többen vannak, csak éppen komoly bökkenő, hogy nem tudnak meghalni, mert nem ismerik a halált. A mese nem ringat illúzióba. Az örökélet nem jár örök életerővel. Az ember megöregszik, eltehetetlenedik. Az öröklét vaksággal jár és fénytelenséggel. A világ homályban marad az ember számára. Pontosabban vaksötétben. Dönteni kell. A tét hatalmas: halál és világosság, vagy öröklét és örök homály. Bizonytalanság és elszántság veszedelmesen keskeny peremén imbolyogva születik meg a döntés a fény javára. Nem könnyű elfogadni, hogy meg kell halni, és jól meghalni -, hát az aztán különösen nehéz.
Első nekifutásra különös – talán kegyetlen is – a konklúzió: az élet fényét a halál adja meg. Mert amikor az ember meghal, akkor jön a nap, a hold, a csillagok, velük a fény, a világosság. Ez a másik bizonyosság. A halott fénnyé lesz, hogy az élők világosban járjanak.

az élet vonalacskái

Az inuit ősapák nem tudják kicsi vonalacskákba rejteni szavaikat, mint a fehérek, ők szavaikba rejtik az élet kicsi vonalacskáit. Mesélnek és mesélnek. A meséléssel életben tartják azt, ami elmúlt, és azt, ami van. Ez a harmadik bizonyosság.

Miért halunk meg?
És miért élünk, ha meg kell halni?
Félelmetes a kérdés?
És a válaszok? Azok félelmetesek?

kép forrása: unsplash

Ezt a grönlandi mesét én mesélem így, ahogy leírtam.
Először ezzel a mesével ebben a formában találkoztam: Az ember eredete. Grönlandi eszkimó mese. = Nagyapó mesefája. 4. Szerk. Petre Judit. Ion Creanga Kiadó. Bukarest. 1974.

Előzmények:
Rém(-)üldöző 1. – amitől félni lehet
Milyen rémek, félelmek veszi körül az embert? Emberek a félelemről
Rém(-)üldöző 2. – mondókák, játékok, dalok
Mondókák, amikkel rémeket lehet üldözni. Dalok, amelyek lecsendesítik félelmeinket.
Rém(-)üldöző 3. – MESE folyóirat 2024 nyár
Rém üldöző mesénk a MESE folyóirat nyári száma
Rém(-)üldöző 4. – A patkány álma
Mi lehet rémes az itt következő mesében? A patkány, vagy a ráismerés önmagunkra? 
Rém(-)üldöző 5. mondókák fricskái
mondókáink oda-odapöccintenek a halál orrára is – ezekből válogattam egy csokrot